вторник, 4 мая 2021 г.

7 клас біологія 05.05.2021

 Тема: еволюція поведінки тварин, її пристосувальне значення. Практична робота № 8

1.     Подивіться відео  за посиланням та зробіть практичну роботу в зошиті, в відео все роз’яснюється, як виконувати роботу!!!

 https://www.youtube.com/watch?v=pmh5ow3P6wM

 

Основні компоненти поведінки тварин

Відомості про поведінку тварин були накопичені людьми уже багато століть. Поступово сформувалося уявлення у тому, що вона складається з основних компонентів -інстинкту і навчання. Ряд біологів, починаючи з Ч. Дарвіна, виділяють ще третій чинник - елементарну розумову діяльність. Вона обумовлює поведінку тварини в нових, що раптово виникли умовах,  коли реакцію   не передбачено ні інстинктом, ні результатами попереднього навчання. Біологічні основи поведінки тварин і їх значення для пристосування   до середовища проживання під час індивідуального розвитку й у процесі еволюції вивчає наука етологія (від грецьких слів епос - норов, ха Вивчення еволюції поведінки .

Эволюцию поведінки вивчають шляхом зіставлення інстинктивних дій в різних видів.

Усі форми поведінки відбираються адже  вони сприяють виживання цього виду тварин. Ця головна теза найбільш очевидна стосовно репродуктивної поведінки, якщо тварина не розмножується, вона вимирає.

Інстинктивною, чи вродженою, поведінкою називаються зазначені форми поведінки, які генетично запрограмовані в нервовій системі і які практично неможливо змінити.

Набутою  поведінкою називають всі форми поведінки, створених як наслідок індивідуального досвіду живого організму.

Набута  поведінка має переваги: вона  може згодом модифікуватися за зміни умов довкілля.

рактері і логос - вчення).

 

Природжені  пристосувальні реакції та набуті форми.

На різних етапах еволюційного розвитку тваринного світу можна виділити такі при­роджені адаптивні (пристосувальні) реакції: таксиси, рефлекси та інстинкти. До набу­тих форм, більш мінливих, відносять навчання й мислення.

Таксиси — це найпростіша форма поведінки у найпростіших і багатоклітинних ор­ганізмів, що визначає взаємодію організму із середовищем. Наприклад, реотаксис — рух клітини проти течії рідини; хемотаксис — рух клітини до певної хімічної речовини.

Рефлекс — також вид адаптивної поведінки. Він є безумовною рефлекторною реак­цією організму на подразники, одним з головних видів адаптації в тваринному світі.

Інстинкт — складніша форма природженої поведінки, яка сформувалася в ході еволюційного розвитку даного виду. Інстинкт — це система складних ланцюгових без­умовних рефлексів, у якій кінець одного рефлексу зумовлює початок іншого. В процесі життя на інстинктивну поведінку нашаровуються численні умовні рефлекси.

Під час вивчення поведінки тварин велике значення має з'ясування питання, як здійснюється навчання тварин.

Навчання — це процес набуття життєвого досвіду. Існує багато видів навчання. В основі усіх їх лежить вироблення умовних рефлексів різної складності. Найчастіше навчання здійснюється способом наслідування. Так, малята всіх видів тварин, наслідуючи дорослих тварин, набувають їх досвід.

За методом проб і помилок тварина здійснює різні пошукові реакції, щоб досягти мети. Коли одна з цих реакцій приводить її до мети, тварина завжди використовує її.

 Роботу вислати у вайбер.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

10 клас біологія 2305-27.05.23

  Тема1. Похідні зародкових листків. Поняття про провізорні органи. Амніоти та анамнії.  Перейдіть за посиланням, подивіться презентацію та ...